Herakleia’nin I.Ö. 5.yy.da bütün Ege kentleriyle birlikte Attika Delos Deniz Birligine üye oldugu Ortaçagin sonralarina kadarda yerlesime sahne oldugu bilinmektedir.

Beşparmak dağının yaklaşık 1375 m,yi bulan ve Zeus’un kutsandığı zirvesinde büyük bir olasılıkla, Neolitik devirden başlayarak Karya Bölgesindeki hava ve yağmur tanrıları da kutsanmış, bu kültür geleneği ortaçağa kadar süregelmiştir. Latmos Dağı eski dönemlerden bu yana insanlarin dinsel inanışlarında önemli bir yer tutuğundan burada eski yerlesim izlerine ilk olarak 1994 yilinda 25 adet kaya resmi bulunmuştur. Devam eden çalışmalar sonucu 2003 yılında tarih öncesi mağara kaya resimleri sayısı 130′u bulmuştur.

I.Ö.1000 başlarında Karialilar tarafindan Latmos atli küçük bir koloni kenti olarak kurulmuş Daha sonra Hellenistik devirde (IÖ300′lerde)hemen yanina kurulan Heraklia onun yerini almiş, Hellenistik devirde eski Latmos kentinin hemen yanindaki kayalik ve çok engebeli araziye kurulan Herakleia kenti 65 gözetleme kulesi ve uzunlugu 6,5 km. ye ulaşan çok iyi korunmuş surlariyla dikkat çekmektedir. Antik kentte, surlardan baska Agora, Athena Tapinağı, meclis binasi (bouleuterion), kaya mezarlarini görünce insan kendini masallar diyarinda hissetmektedir.